cloud service applications

Interneto apsauga ir interneto svetainių kontrolė

Posted on

   Pristatome naują paslaugą, kuri leidžia blokuoti nepageidaujamo turinio interneto svetaines. Pagal nutylėjimą blokuojamos svetainės, susijusios su žalinga informacija (kenkėjiško pobūdžio svetainės, smurtas, rasizmas, pornografija ir kt.). Esant reikalui įmanoma sudaryti konkrečių svetainių sąrašą, kurios bus neprieinamos, taip pat galima nustatyti konkrečias valandas, kuriomis darbuotojai negalės jų atidaryti. Pavyzdžiui, galima leisti darbuotojams naudotis atitinkamais tinklapiais tik pietų pertraukos metu. Bandant atidaryti blokuojamą svetainę, bus rodomas šis pranešimas: „Resursas nesaugus ir yra blokuotas. Esant reikalui susisiekite su IT specialistais.“ (1 pav.) Paslauga veikia su visomis interneto naršyklėmis Windows 7 ir naujesnėse Windows operacinėse sistemose.

1

blocked

 1 pav. užblokuoto tinklapio pavyzdys

 

   Tai efektyvi apsauga nuo dažnai pasitaikančių darbuotojų klaidų, kai dėl nepakankamų kompiuterinio raštingumo žinių atsiunčia kenksmingus failus iš nesaugių interneto puslapių. Dažnai pasitaikanti problema – neatidžiai spaudžiamos pasitaikiusios nuorodos, paieška trūkstamų  programų ar specifinės informacijos. Neretai pirmi paieškos svetainių rezultatai būna klaidingi ir nukreipia į kenkėjiškas svetaines. Taip pat diegiant tokių būdu rastas programas, jų diegimo metu  įdiegiama net ne viena, o kelios nereikalingos ir kenkiančios kompiuteriui programos. Turbūt kiekvienas esame pastebėję, kai be mūsų sutikimo pasikeičia paieškos variklis ir atsiranda nereikalingų programų piktogramų ant darbalaukio.

   Dar vertėtų atkreipti dėmesį, jog tai padeda apsisaugoti nuo populiarėjančių duomenų vagysčių (angl. “phishing”). Sukuriami netikri internetiniai puslapiai, kurie atrodo kaip originalios svetainės. Juose įvedus savo prisijungimo duomenis juos sužino tretieji asmenys. Tai gali būti socialinių tinklapių slaptažodžiai, bankų kodai ir t.t. Dažniausiai nuorodos pateikiamos socialiniuose tinklapiuose ar elektroniniuose laiškuose su įdomiomis antraštėmis ar nuotraukomis. Atidarant tinklapį interneto naršyklės įspėja apie galimą pavojų, bet jie dažnai ignoruojami. Apgavimo būdai tobulėja priversdami vartotojus vis dažniau ir dažniau suklysti. Įvedus prisijungimo duomenis vartotojas ne iš karto supranta, ką padarė taip suteikdamas laiko vagims panaudoti informaciją savo reikmėms. Dažnai susivokiama per vėlai: nebegali prisijungti prie savo paskyros, elektroninio pašto ar pamato tuščią sąskaitą. Pavyzdyje matosi netikri tinklapiai, kurie pasiekiami paspaudus ant klaidingų nuorodų. Šiuos tinklapius sunku atskirti nuo tikrų. Interneto apsauga tai daro už mus.  Pavyzdyje netikri tinklapiai:

 2  4  1  3

2 pav. “phishing” tinklapiai

 

   Paslauga gali užblokuoti iš pirmo žvilgsnio nekenksmingus tinklapius. Atidžiau juos paanalizavę galime rasti nuorodų į kenkėjiškas svetaines. Jeigu reikia, tinklapį lengva atblokuoti ir sukurti jam išimtį. Pateiksime vienos iš šią paslaugą naudojančios Lietuvos įmonės statistiką, kurioje Interneto apsauga naudojama 68 darbo vietose. Duomenys atspindi 30 dienų laikotarpį. Užblokuotų svetainių vidurkis per dieną bendrai visuose įmonės kompiuteriuose – 617.

Statistika 

      Verta paminėti, jog šis sprendimas veikia ne tik vidiniame įmonės kompiuterių tinkle. Resursai bus blokuojami nepriklausomai nuo tinklo, prie kurio prijungtas kompiuteris. Taip pat šis sprendimas puikiai tinka namuose ne tik dėl kompiuterio apsaugos, bet ir apsaugant vaikus nuo žalingos informacijos.

   Paslauga turi galimybę generuoti ataskaitas pagal konkretų interneto tinklapį, darbo vietą, taip pat teikti bendrą statistiką, parodyti dažniausiai blokuojamus resursus bei daugiausia užklausų generuojančius kompiuterius. Tai gali padėti optimizuoti įmonės veiklą, palyginti darbuotojus. Be to paslaugos valdymas yra centralizuotas, tai leidžia greitai ir paprastai ją diegti ir valdyti. Paslaugos kaina – 4.70 Lt be PVM vienai darbo vietai mėnesiui. Taip pat nėra jokių terminuotų įsipareigojimų ar išankstinių mokėjimų. Mokama tik už tą laikotarpį, kurį šia paslauga naudojotės.